Trigger point - tlaková masáž

22.05.2022

Každý z vás již jistě zažil úmornou bolest, která je silně omezující a v konečném důsledku se projeví i na vaší psychice. Mnoho lidí pátrá po příčinách těchto stavů a často bezradně sahá po lécích. Pomoc však může být jednodušší než se na první pohled může zdát. 

Spoušťové body neboli tzv. Trigger point jsou ztuhlé uzlíky ve svalech, které nás dokážou pořádně potrápit.

 Můžou se vytvořit prakticky kdekoliv, ale je pravdou, že největší starosti nám dělají v oblasti zádového svalstva. Určitě jste již narazili na zádech na citlivé místo na dotek, které při přítlaku přeskočí a projeví se silnou bolestí. Spoušťový bod se vytvoří v místě, které nejčastěji přetěžujeme. Jeho úkol je v první fázi sval chránit před poškozením. Pokud se tohle místo neošetřuje, trigger point se zvětšuje, sval se nedostatečně prokrvuje a je to poznat na jeho omezené funkci. Jeho funkci postupně přebírají svaly, které se nacházejí okolo a protože jsou přetěžovány o něco více, spoušťové body se tvoří i na nich.Tento proces může být dlouhotrvající a většinou končí blokádou zad. 

Existují vzorce přenesené bolesti, kdy se bolest přenáší i na místa od spoušťového bodu velmi vzdálená. Například bolest ruky může vycházet ze SpB na šíjových svalech, píchání v bocích ze zad, bolesti kloubů pochází z jejich okolních svalů a nejtypičtější migrény mají samozřejmě původ ve svalech krčních. Nejjednodušší a nejbezpečnější metoda je ale hloubková masáž, kterou může provádět terapeut nebo i člověk sám. Důležité je najít ten správný bod a nenechat se zmást místem, kde se bolest projevuje. Vyvíjí takový tlak, aby se bolestivost na stupnici 1-10 pohybovala kolem 7. Zpočátku to není moc příjemné, ale velmi brzy se dostavuje úleva. Spoušťový bod lze také uvolnit pomoci baňkování.

Vytvořte si webové stránky zdarma!