AROMATERAPIE

( z řečtiny "péče pomocí vůně") je součástí alternativního lékařství.

Propojíme-li umění dotýkat se s uměním používat vonné oleje pro relaxaci i pro ozdravení těla i duše, získáme hluboce účinnou terapeutickou metodu, kterou můžeme vyřešit řadu problémů u každého z nás. Lidé, kteří se dají na tuto cestu, nesmírně obohatí a naplní svět dětem i sobě. Prožijí krásu a sílu lidského doteku, vnitřní radost, kouzlo neverbálního spojení se svými dětmi.

Masíruji přírodními oleji lisovanými za studena.

Makový olej zklidňuje, mírní bolesti, podporuje dobrý spánek. Uvolňuje spazmy hlubokého svalstva, což je vynikající při nervozitě, neklidu, přetíženosti a stresech. Je vynikající pro děti, které mají hypertenzi, prošly náročným těhotenstvím a porodem, zažily úraz nebo byly vystaveny stresu (např. při rozvodech, adopcích, hádkách, pobytu v nemocnici atd.). Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, jejich glyceridy a velké množství hořčíku a vápníku. Je vynikající na léčení lupenky. Podporuje růst nehtů, vlasů a hojení ekzémů. Vysokým obsahem vápníku podporuje dobrou tvorbu kostí již v prenatálním vývoji, preventivně působí proti měknutí kostí, lámavosti a kazivosti zubů.

Kokosový olej má univerzální užití.Je vhodný k redukci váhy, jako potravina, k péči o tělo a vlasy. Zklidňuje vaši pokožku po delším pobytu na slunci a regeneruje spálenou kůži.Obsahuje velké množství antioxidantů, které bojují proti působení volných radikálů a tak napomáhá proti předčasnému stárnutí kůže a vráskám.Krásné zvláčňuje pokožku a zanechává ji pružnou a hladkou.

Neutrální olej slouží jako základ pro smíchání s esenciálními oleji, čímž můžete vytvořit vlastní kompozici - svůj "osobní" olej, který bude nejlépe vyhovovat vašim požadavkům a potřebám. Lze ho ovšem použít i bez přísad jako plnohodnotný masážní nebo ošetřující olej se všemi příznivými účinky.Základ pro namíchání vlastní směsi.
složení: Mandle - pro suchou a citlivou pleť, Meruňka - regeneruje a zklidňuje, Makadamie - podporuje přirozenou hydrataci pokožky a udržuje ji vláčnou a pružnou, Bio-slunečnice - prohřívá a prokrvuje pokožku

Dlouhodobého účinku dosáhneme, když aplikujeme rostlinný olej smíchaný s esencí na pokožku masáží. Láskyplná a voňavá masáž může být pro dítě i pro celou rodinu cestou k uklidnění, rovnováze a harmonii, cestou ke zdraví. Při narození dítěte začíná komunikace zcela nejpřirozeněji - dotekem a vůní maminky i miminka. Pokud nemusíme řešit nějaký akutní problém, není nutno používat voňavé esenciální oleje do půl roku dítěte.

Esenciální oleje jsou těkavé, snadno se odpařující látky, intenzivní vůně, ve vodě nerozpustné. Proto při každém použití je nutné každý éterický olej smíchat s nosným médiem - rostlinný olej, alkohol, sůl, cukr, med nebo mléko. Získávají se z celých rostlin, nebo z jejich částí (květy, plody, kořeny, listy, kůry, dřevo), nejčastěji destilací, extrakcí nebo lisováním. Můžeme je vnímat jako koncentrovanou životní podstatu a energii té které rostliny.

Další způsoby užívání esenciálních olejů:

Nejjednodušší použití je rozptýlení ve vzduchu. Esence se odpařuje, proto nemícháme s nosným médiem! Odpařující se vonné silice provoní místnost a pročistí vzduch.

Podle druhu oleje a velikosti místnosti nakapeme do vody v aromalampě 3 - 8 kapek esence. Éterický olej si můžeme vyrobit i ze slupek od jablek, které pomačkáme a přidržíme na chvíli nad hořící svíčkou, tekutina kterou vytlačíme ze slupek rozšíří v plamínku nádhernou vůni.

Při akutních potížích můžeme 3-4 kapky esence nakapat do misky teplé vody, promíchat, přes hlavu přetáhnout ručník a 5 minut inhalovat. Nebo nakapat 2-3 kapky vhodné esence na kapesník, na polštář a vdechovat přímo.

Provonět vzduch můžeme ve zvlhčovači vzduchu na radiátoru. Postačí i nakapat 1 - 3 kapky esence na mokrý hadr, který dáme na teplý radiátor nebo pověsíme v místnosti.

Můžeme i nakapat esence do sáčku vysavače nebo přidat lžíci soli s 5 kapkami do vody při vytírání . Dbejme na to, abychom používali pouze bezbarvé oleje, aplikujeme-li je na prádlo nebo nábytek; jinak by zůstaly skvrny (např.citrusy).

Jeden z nejpříjemnějších způsobů využití je přidání esence do koupele. Esenci nezapomene nakapat do polévkové lžíce nosného média, silice se tak rozpustí a dostanou do celého objemu koupele. Stejně jako u masáže nedáváme dětem do půlroku. ½-1 rok 1 kapka ( na 5-10 minut) 1-3 roky 1-3 kapky (na 5-15 minut) 3-15 let 2-5 kapek (na 5-20 minut) nad 15 let 3-10 kapek(na 5-30 minut).

Nejoblíbenější skupinou olejů mezi dětmi jsou CITRUSY. Jsou to oleje příjemné vůně, rychlého energetizujícího účinku. Obecně působí pozitivně zejména na nervový a trávicí systém. Zvyšují citlivost na sluneční záření a proto není vhodné používat je při pobytu na sluníčku a nejméně hodinu před sluněním.

Citron aktivuje imunitní systém, je antiseptický a antibakteriální Je výborný pro eliminaci parazitů v trávicím traktu. Povzbuzuje trávení, je osvěžující a nervový stimulant.

Mandarinka Klementinka vhodné pro uvolnění napětí, melancholie a smutku. Osvěžují a uvolňují. Působí proti svalovým křečím a bolestem hlavy.Pro svou krásnou svěží vůni jsou velmi oblíbené u dětí.

Pomeranč hořký pomáhá k uvolnění organismu, proti nervozitě, stresu, depresím, úzkosti, neklidu a smutku. Osvěžuje, uvolňuje. Reguluje krevní tlak a tepovou frekvenci, posiluje srdeční činnost, snižuje zvýšenou teplotu. Podporuje chuť a trávení, působí proti zácpě. Má zklidňující účinky při záchvatech a zánětech žlučníku. Zklidňuje pokožku a stimuluje tvorbu nových pokožkových buněk. Pomáhá při celulitidě. Pro svou odlehčující a radostnou vůni patří u dětí i dospělých k nejoblíbenějším.

Další oblíbenou skupinou olejů jsou SILICE PŮSOBÍCÍ BLAHODÁRNĚ NA DÝCHACÍ ÚSTROJÍ. Jejich užití je vhodné zejména v období jara a podzimu.

Borovice lesní Borové jehličí obsahuje pinosolvin - látku hubící různé bakterie a zastavující růst TBC bacilů. Olej napomáhá koncentraci, má antiseptický účinek. Je vhodný při nachlazení, chřipce, zápalu plic, astmatu. Účinkuje na revmatické a svalové únavové bolesti - koupel.

Eukalyptus citriodora má jemnější vůni než E. globulus a díky tomu je vhodnější zejména pro malé děti. Je antivirální, dezinfekční, rozpouští hleny. Užívá se při rýmě a bronchitidě (masáž prsou, ramen a chodidel).

Jedle ředí hleny, je velmi účinná při rýmě, posilňuje prokrvení a proto je velmi vhodná při prochlazení i při svalovém napětí. Čistí a dezinfikuje dýchací cesty. Posiluje schopnost koncentrace. U nejmenších dětí jí dáváme přednost, protože je jemnější než borovice.

Máta kadeřavá má velmi podobné účinky jako peprná, ale je jemnější a vhodnější zejména pro děti. Velmi účinně posiluje žaludek (nevolnost při cestování, průjem, špatné trávení). Pročišťuje a osvěžuje mysl. Požívá se při nachlazení, bronchitidě, kašli, chřipce, ucpání a zánětech dutin, vyvolává pocení.

Smrkové jehličí stimuluje činnost mozkové kůry, zklidňuje, pomáhá v případě nemocí horních i dolních cest dýchacích (nachlazení, bronchitida, chřipka, zápal plic), podporuje vylučování potu, prokrvuje. Používá se na masáže při revmatismu a svalové únavě, zlepšuje činnost vlasové pokožky.

Další oblíbené SILICE

Tea tree (kajeput střídavolistý, čajovník) jedná se o všestranný olej z malého stromu rostoucího v Austrálii. Má antiseptické a baktericidní účinky dvanáctkrát silnější než běžné léky. Funguje jako přírodní antibiotikum. Může se použít i neředěný! Pro kojence a děti do 3 let jsou vhodné jemnější formy čajovníku, které lze koupit pod názvem Manuka nebo Ravintsara.

Levandule úzkolistá stejné účinky jako u levandule širokolisté, pro svoji jemnost se hodí ve vyšším stádiu těhotenství a pro miminka. Levandule je vhodná jako sedativum při psychických a citových problémech, je to povzbuzující prostředek pro celé tělo, stimuluje obnovu buněk. Může se použít i neředěná! Je výborným přírodním repelentem. Podporuje dobrý spánek. Levandule není vhodná pro lidi s kriticky nízkým krevním tlakem, neboť krevní tlak velmi účinně snižuje. Proto se nedoporučuje užívat ani v prvních třech měsících těhotenství.

Meduňka lékařská zmírňuje stres a napětí. Podporuje uvolnění a pevný spánek. Pro její sílu není vhodné ji užívat v prvních třech měsících těhotenství. U dětí do jednoho roku by se pro podporu spánku měla užívat jen v naléhavých případech, krátkodobě.

Santalové dřevo má výrazné účinky na pohlavní, močovou a dýchací soustavu a užívá se při chronických zánětech těchto oblastí. Známé jsou jeho blahodárné účinky na pokožku (suchá, dehydrovaná pleť, svědění a záněty kůže a zejména akné u dospívajících dětí).

Vytvořte si webové stránky zdarma!